Co wie przeciętny człowiek o pracy naukowców? Czy naukowiec postrzegany jest w społeczeństwie, jako osobna profesja? Czy wyobrażenia społeczne o badaczach pokrywają się z rzeczywistością? Czy młody człowiek, wybierając ścieżkę swojej przyszłej kariery, rozważa w ogóle zostanie uczonym? Czy warto zostać naukowcem? Na te pytania daje odpowiedź Komisja Europejska, organizując co roku „Noc Naukowców” – wydarzenie skierowane do mieszkańców krajów europejskich, podczas którego mogą oni spotkać się z naukowcami na neutralnym, nieoficjalnym gruncie.Od 2005 roku w każdy ostatni piątek września, naukowcy schodzą z katedr, w przystępny sposób opowiadając publiczności o tym, czym się zajmują na co dzień. W przyjaznej, swobodnej atmosferze odpowiadają oni na pytania, które najbardziej nurtują „zwykłych” ludzi. „Noc Naukowców” to dla nich szansa pokazanie się z zupełnie innej, nieznanej strony, obalenia stereotypów na temat naukowców i wyjaśnienia zebranym, na czym tak naprawdę polega ich praca. Często też odkrywają przed publicznością swoje pasje i zainteresowania. Są profesorowie, którzy w domowym zaciszu oddają się grze na pianinie, są tacy, którzy spędzają czas grając w starożytną grę GO, są tacy, którzy tworzą niesamowite instrumenty, piszą książki, malują, robią zdjęcia, interesują się sportem – to oni właśnie byli gospodarzami poprzednich edycji „Nocy”.W tym roku już po raz szósty zapraszamy do wspólnej zabawy! Rekordowa liczba odwiedzających piątą edycję „Nocy Naukowców” (ponad 8 tysięcy w Gliwicach, Katowicach, Zabrzu, Rybniku i Sosnowcu), potwierdziła tylko potrzebę organizowania takich przedsięwzięć. Wszystkich, którzy chcą podzielić się swoją pasją z mieszkańcami Śląska, prosimy o wypełnienie formularzy, znajdujących się na stronie internetowej.

Tradycyjnie już, głównym organizatorem imprezy jest Politechnika Śląska. Od dwóch lat w organizacji przedsięwzięcia biorą udział Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny z Katowic. W zeszłym roku udało nam się zaprosić do współpracy Akademię Muzyczną. Liczymy na to, że edycja 2011 skupi wszystkie uczelnie regionu, działające w utworzonym niedawno Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych. Do współpracy będziemy chcieli również pozyskać samorządy i śląskie przedsiębiorstwa. Chcemy udowodnić, że śląska nauka ma się dobrze, że naukowiec to zwykły człowiek, którego można spotkać w parku czy sklepie, że praca naukowca może stać się pasjonującym zajęciem.

Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Opracowanie graficzne: Dr Jacek Joostberens. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Tak było w 2010 r.