Galeria 1         Galeria 2             Wigilia 2019

Wigilia inna niż wszystkie


W pewien bardzo ciepły, choć grudniowy wieczór, odbyło się zdalne spotkanie wigilijne dla studentów zagranicznych Politechniki Śląskiej. Dokładnie o godzinie 18 dnia 18 grudnia rozpoczęło się wspólne świętowanie, w którym uczestniczyło ponad 100 studentów reprezentujących kilkadziesiąt krajów. W Wigilii uczestniczył JM Rektor prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, który złożył wszystkim życzenia świąteczne.
Tegoroczna Wigilia zdecydowanie przejdzie do historii ze względu na swą niezwykłą, nietypową oprawę - formę zdalną. Pomimo ograniczeń udało się zorganizować i dostarczyć do akademików poczęstunek - i nie był to bynajmniej poczęstunek wirtualny! Uczestnicy mieli okazję spróbować tradycyjnych polskich potraw wigilijnych. Były też świąteczne prezenty! Nasze politechniczne Polonistki pokazały, jak wyglądają przygotowania do świąt w polskich domach, udekorowały choinkę, a takżę zainscenizowały polski wieczór wigilijny.  W tym samym czasie studenci, w połączeniu zdalnym, wykonywali ozdoby świąteczne i spożywali w swoich pokojach dania wigilijne. Uczestniczyli również w konkursie światecznym na platformie  Kahoot i musieli wykazać się nie lada wiedzą na temat polskich tradycji bożonarodzeniowych.  Zwieńczeniem wieczoru było wspólne odśpiewanie kolęd. „Cicha Noc” rozbrzmiewała w kilku językach. Okazało się, że forma zdalna też sprzyja wspólnemu świętowaniu w międzynarodowym gronie i daje możliwość wzajemnego poznania się.
Warto podkreślić, że liczba studentów zagranicznych w Politechnice nieustannie rośnie, stąd bardzo ważnym zadaniem staje się stworzenie gościom ciepłej atmosfery, sprzyjającej poznawaniu różnorodnych kultur i umacnianiu wzajemnych relacji. Spotkania o charakterze międzynarodowym to również ogromna możliwość promowania Polski i języka polskiego. Język polski jest nauczany w murach naszej uczelni już od kilkunastu lat. Obecnie dzięki wsparciu władz Politechniki około 200 studentów regularnych i tych studiujących w ramach wymiany ERASMUS+ ma możliwość poznania naszej kultury na lektoratach języka polskiego. Opanowanie języka polskiego sprzyja szybszej adaptacji w środowisku uczelnianym i jest ważnym elementem w budowaniu poczucia współistnienia we wspólnocie akademickiej.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Studium Języków Obcych przy wsparciu Centrum Obsługi Studiów i Działu Współpracy z Zagranicą – Sekcji Wymiany Międzynarodowej.

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji Wigilii kierujemy do JM Rektora prof. dr hab. inż. Arkadiusza Mężyka, Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia prof. dr hab. inż. Wojciecha Szkliniarza, Pani Grażyny Maszniew - Kierownika Centrum Obsługi Studiów, Pani  dr inż. Ludwiny Żukowskiej - Kierownika Sekcji Wymiany Międzynarodowej i Koordynatora Uczelnianego Programu Erasmus+ oraz Pani Martyny Jurkiewicz - odpowiedzialnej za przyjazdy studentów na studia i praktyki w ramach Programu Erasmus+.

 

 

 

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Wigilia_2020