Duch curlingu.

"The spirit of the game"

Curling to gra umiejętności i wielowiekowej tradycji. Dobrze wykonane zagranie jest prawdziwą przyjemnością dla oczu. Jest nią widok, uświęconej czasem tradycji curlingu, która przejawia się w prawdziwym duchu tej gry. Curlerzy grają, aby wygrać, lecz nigdy, aby upokorzyć przeciwników. Prawdziwy curler woli raczej przegrać, niż wygrać nieczysto.

Dobry curler nigdy nie próbuje rozproszyć uwagi przeciwnika, czy też w jakikolwiek inny sposób utrudnić mu prezentacji swoich najwyższych umiejętności. Żaden curler nie łamie rozmyślnie reguł gry i jej zwyczajów. Gdyby jednak uczynił tak mimowolnie i zdał sobie z tego sprawę, jako pierwszy powinien zgłosić swój błąd.

Choć głównym celem rywalizacji w curlingu jest porównanie umiejętności zawodników, duch gry wymaga zachowania sportowej postawy, życzliwego i honorowego współzawodnictwa. Ten duch powinien wpływać zarówno na interpretację i stosowanie reguł gry, jak i na zachowanie wszystkich graczy na lodzie i poza nim.

Niepisane reguły kodeksu curlera:

1. Zawodnicy powinni się stawić na lodowisku 15 minut przed grą, by przygotować sprzęt i rozgrzać się zanim wybije godzina rozpoczęcia rywalizacji. W niektórych przypadkach spóźnienia mogą być nawet karane.

2. Jeżeli nie możesz zagrać w danym spotkaniu zawiadom kapitana jak najszybciej, próbując najpierw samemu zapewnić zastępstwo. Jeśli ci się uda powiadom o tym kapitana.

3. Palenie na terenie lodowiska jest całkowicie zabronione.

4. Obuwie do curlingu może być noszone tylko na lodowisku i wewnątrz klubu. Obuwie musi być regularnie sprawdzane i czyszczone.

5. Zanim zacznie się mecz, zawodnicy przedstawiają się przeciwnikom, wymieniają uścisk dłoni i życzą im "dobrej gry".

6. Kiedy jest twoja pora na zagranie, niezwłocznie zajmij miejsce na belce (hacku), oczyść kamień który będziesz wypuszczać i śledź polecenia wydawane przez kapitana.

7. Nigdy nie przeszkadzaj zawodnikowi, który wypuszcza kamień, albo się do tego przygotowuje. Nie mów do niego, nie podchodź, nie wykonuj gwałtownych ruchów.

8. Szczotkujący powinni jak najszybciej zająć swoje pozycje.

9. Jeżeli nie zagrywasz kamienia, trzymaj się bocznych linii, tak by nie zasłaniać toru zawodnikowi wypuszczającemu kamień. Nigdy nie przechodź w poprzek lodu przed zawodnikiem, który przygotowuje się do wypuszczenia kamienia.

10. Szczotkujący, jeśli właśnie nie trą przed zagranym kamieniem, nie powinni przekraczać drugiej linii spalonego, chyba że kapitan wyraźnie wezwie ich na konsultacje.

11. Szczotkujący powinni jak najszybciej powrócić za linię spalonego, gdy tylko szczotkowany przez nich kamień się zatrzyma.

12. Poruszający się kamień dotknięty nogą, szczotką lub jakąkolwiek inną częścią wyposażenia, powinien być jak najszybciej usunięty z gry (zgodnie z przepisami). Ty sam wiesz najlepiej czy dotknąłeś kamienia, a inni polegają na twojej uczciwości, byś się do tego przyznał.

13. Pogratuluj zawodnikowi dobrego zagrania. Nigdy nie krytykuj zagrań przeciwnika, nie komentuj, nie klaszcz, nie bucz złośliwie, gdy komuś się nie powiedzie zagranie. Curling to dziedzina sztuki, więc mistrzom należy się podziw.

14. Po zakończeniu każdej partii wszyscy zawodnicy poza graczami z trzeciej pozycji powinni pozostać poza domem do momentu aż ustalony będzie wynik endu. Także tylko zawodnicy z trzeciej pozycji mogą przebywać wewnątrz domu, gdy sędzia dokonuje pomiaru w celu rozstrzygnięcia jaki był wynik.

15. Gdy zakończona jest partia, kamienie ustawia się na wyjściowych pozycjach za końcową linią. Należy to robić ostrożnie, bo przypadkowo wypuszczony kamień, który uderzy w czyjąś nogę może się stać przyczyną groźnej kontuzji. Nigdy nie przebiegaj przed poruszającym się kamieniem.

16. Zawodnicy grający na pozycji pierwszej po zakończeniu partii powinni być niezwłocznie gotowi do rozpoczęcia kolejnej.

17. Każdy zawodnik, który przypadkiem złamie jakiś przepis jest pierwszym, który ogłasza popełnienie wykroczenia.

18. Po zakończeniu meczu wymień serdeczny uścisk dłoni i podziękuj za grę każdemu zawodnikowi przeciwnej i własnej drużyny.

19. Zwycięski zespół zaprasza pokonanych do wspólnej rozmowy o meczu, o curlingu i o życiu, podczas której jest okazja bliżej poznać przeciwnika. W turniejach towarzyskich miłym jest, gdy zwycięska drużyna honoruje zwyczaj postawienia „kolejki” pokonanym.

20. Curler zdecydowanie woli przegrać niż wygrać łamiąc zasady fair play.

 

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
duch curlingu