Sekcja powstała już w 1945r. - pierwsze lata działalności związane są z takimi nazwiskami działaczy i zawodników jak : H. Siemaszko, Z. Czerkawski, A. Tomszczyński, J. Bacza. Nastepnie przez wiele lat instruktorem był L. Wilichnowski. Zajęcia odbywały się przy ul. Duboisa. Najlepszymi zawodnikami byli: J. Czaplicki, G. Bogusławski (100m, 200m delfinem), M. Żymela. Mimo ofiarnej pracy trenerów, działaczy i zawodników sekcja nie mając warunków treningowych zostaje rozwiązana.

Lata następne to działalność w sporcie studenckim. W 1975r. zajęcia prowadzili mgr J. Jaryńska, mgr Z. Kuśnierz, a od 1976r. mgr J. Szkutnik. Treningi były prowadzone na basenach Biura Projektów Górniczych i Montochemu w Gliwicach oraz w Knurowie. Pod koniec lat 70-tych studia na Politechnice Śląskiej podejmują czołowi zawodnicy klubów śląskich: B. Widera, J. Zagórowska, W. Zagórowski, J. Waliczek. To oni w AMPP i AMŚ należą do najlepszych. B. Widera w 1980r. w AMP zdobył złoto na 100m. stylem klasycznym, pół roku później zostaje Akademickim Mistrzem Polski w tzw. Mistrzostwach Polski Mistrzów wszystkich typów uczelni wyższych. Do czołowki zaliczani byli też W. Zagórowski (100m. stylem dowolnym), J. Waliczek (100m. stylem grzbietowym). Sukcesy na basenach Śląska i Polski to między innymi zasługa ambitnej trenerki (byłej bardzo dobrej zawodniczki) mgr Joanny Szkutnik - Borysławskiej.
Z okazji jubileuszu 35-lecia Politechniki Śląskiej (16.12.1979r.) Zarząd AZS i SWFiS organizują na basenie Montochemu maraton pływacki na dystansie 10km dla kobiet i 25km dla mężczyzn. Studentki i studenci stanęli przeciwko zdobywcom kanału La Manche, Teresie Zarzeczańskiej i Romualdowi Szopie. T. Zarzeczańska zdystansowała sztafetę 100 studentek, pokonując ten dystans w 3godz 6min 14 sek, studentki - 4godz 13min 44sek. Natomiast R. Szopa przegrał w swojej konkurencji ze sztafeta 250 studentów zaledwie o 38sek.
W latach 80-tych nastąpił brak wielkich indywidualności i wyników w sekcji. Dopiero w 1987r. studia rozpoczęła zawodniczka Unii Tarnów, Renata Pękala. W AMPP (w latach 1988/1990) zdobyła dwa złote medale na dystansie 100m. stylem dowolnym oraz 100m. stylem zmiennym.
Pod opieka mgr Joanny Borysławskiej i mgr Anity Horbacz na AMPP w Poznaniu studenci zdobyli trzykrotnie IV miejsce. Wyrózniali się M. Kunicki i K. Kowalczyk.
Od października 2001r. trenerem sekcji jest mgr Joanna Malanowicz-Celeban.

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Działalność