Sekcja piłki siatkowej mężczyzn była pierwszą sekcją gliwickiego AZS-u, który utworzony został w dn. 17.08.1945 roku i obchodzić będzie w 2005 roku 60-lecie nieprzerwanej działalności...
Pierwszymi sukcesami pod kierunkiem Jerzego Szymońskiego było wygranie w 1946 roku turnieju z udziałem najlepszych drużyn Śląska a w 1947 roku zdobycie tytułu Mistrza Śląska.

W 1948 r. na Akademicnich Mistrzostwach Polski w Gliwicach, siatkarze gliwickiego AZS-u zdobyliponownie brązowy medal. W następnych latach siatkarze zdobyli drukrotnie Misrzostwo Śląska i czterokrotnie byli w półfinale Mistrzostwa Polski zajmując trzecie miejsce.

W 1954 r. na Akademickich Mistrzostwach Polski siatkarze w finale pokonują AWF Warszawa i AZS Wrocław zdobywając złoty medal.
W 1954 roku siatkarze zdobyli mistrzostwo Śląska i wygrali mecze eliminacyjne do I Ligi.
W 1954 r. drużyna ta zajęła ósme miejsce w I Lidze a w 1955 roku jedenaste miejsce co niestety nie wystarczyło do utrzymania się w I Lidze.
W 1959 r. znowu sukces w Akademickich Mistrzostwach Polski, zespół zdobywa srebrny medal.
W 1960 roku siatkarze zdobywają awans do II Ligi.
W 1965 r. akademicy są o krok do wejścia do I Ligi, ale niestety nie udało się i nastąpił nowy kryzys i spadek z II Ligi.
W 1971/72 roku. został odmłodzony zespół i pod kierunkiem mgr Władysława Mydły (Malczewskiego) grał w Lidze Okręgowej zajmując III miejsce. W 1975 r. zespół przejmuje doświadczony trener mgr Krzysztof Czapla.
W 1977 r. drużyna siatkówki walczy o wejście do II Ligi w Turnieju w Pionkach k/Radomia. Niestety, zajmuje trzecie miejsce i odpada z dalszych rozgrywek.
W 1978 roku. w ramach reorganizacji rozgrywek w ligi Międzywojewódzkiej do Ligi Okręgowej spada I zespół siatkarzy, ale w 1978 roku zdobywa srebrny medal w Mistrzostwach Polski Politechniki.
Odchodzi na dwa lata trener mgr Krzysztof Czapla zajmując się szkoleniami juniorów, którzy poczynali sobie bardzo dobrzea dwuch z nich (Jacek i Witold Turoplscy) zastało powołanych do Kadry Polski juniorów. Po dwóch latach do zespołu powraca mgr Krzysztof Czapla.
Zespół awansuje do klasy Międzywojewódzkiej i w 1984 zdobywa IV miejsce. Trenując ich mgr K. Czapla przechodzi do pracy trenerskiej w Chemiku Kędzierzyn a potem wyjeżdża za granicę. Drużyna przeżywa kolejny kryzys. Spada do klasy Okręgowej. Ponownie w 1992 roku zespół pod kierownictwem trenera dr Krzysztofa Czapli awansuje do klasy Międzywojewódzkiej.
Odchodzi na dwa lata trener mgr Krzysztof Czapla zajmując się szkoleniami juniorów, którzy poczynali sobie bardzo dobrze a dwóch z nich (Jacek i Witold Turoplscy) zastało powołanych do Kadry Polski juniorów.
W 1996 osiąga wielki sukces zdobywając I miejsce w Mistrzostwach Polski Politechniki w Krakowie.
W sezonie 1998/9 zespół po 33 latach uzyskuje awans do II Ligi.

Do awansu przyczynili się następujący zawodnicy:
Wojciech Czapla, Norbet Krawczyk, Sebastian Żarłok, Dariusz Lepich, Michał Brzoza, Michał Tokarski, Dawid Janc, Mariusz Wąs, Łukasz Lip, Marek Pyzik i Aureliusz Sarga. Był to niewątpliwy sukces trenera dr Krzysztofa Czapli. Właściwie, od tego czasu sekcja osiąga niespotykane dotychczas wyniki w rozgrywkach akademickich.
W Akademickich Mistrzostwa Polski, gdzie startują wszystkie AZS'y nasi zawodnicy zdobywają w 2000 roku V miejsce (Szczecin), w 2001 roku I miejsce (Gliwice), w 2002 III miejsce (Gorzów), 2003 III miejsce (Olsztyn).
W Mistrzstwach Polski Politechniki w 1998 r. zdobyli brązowy medal, w 2000 r. V miejsce, w 2002 III miejsce.

Skład złotego zespołu w 2001 r. Gliwice:
N. Krawczyk, W. Czapla, D. Łasiewicki, K. Hladky, D. Taterka, M. Tolewski, M. Pyzik, A. Sarga, M. Tokarski, K. Stanek, M. Chodakowski, Ł. Lip.
Trener dr Krzysztof Czapla

Skład zespołu w 2002 r.: (drązowy medal) Gorzów Wielkopolski:
D. Łasiewicki, W. Czapla, D. Wilk, M. Kozioł, D. Taterka, A. Sarga, K. Stanek, K. Hladky, M. Tolewski, Ł. Burzyński, A. Leś, A. Mutryn.
Trener dr Krzysztof Czapla

Skład zespołu w 2003 r.: (drązowy medal) Olsztyn:
W. Czapla, A. Sarga, D. Wilk, M. Kozioł, S. Krypel, K. Stanek, A. Mutryn, Ł. Burzyński, A. Leś, Mouelhi A, S Słodowski, W. Kazek.
Trener dr Krzysztof Czapla

Skład zespołu w 1998 r.: - III miejsce w Mistrzostwach Polski Plitechniki.
D. Lepich, M. Tokarski, N. Krawczyk, E. Pydo, W. Szaradowski, M. Pyzik, L. Nawrat, Ł. Lip.
Trener dr Krzysztof Czapla

Skład zespołu w 2000 r.: - V miejsce w Mistrzostwach Polski Plitechniki.
N. Krawczyk, M. Pyzik, JK. Macionczyk, Ł. Lip, K. Hladky, A. Piątek, D. Janc, W. Kazek, M. Galwas, T. Dyczek, G. Waligórski, A. Lisoski.
Trener dr Krzysztof Czapla

Skład zespołu w 2002 r.: - III miejsce w Mistrzostwach Polski Plitechniki.
N. Krawczyk, Ł. Lip, M. Pyzik, D. Janc, D. Wilk, K. Hladky, W. Kula, W. Kazek, S. Słodowski, G. Waligórski
Trener dr Krzysztof Czapla

W rozgrywkach siatkówki plażowej wielki sukces osiągnął zespół w składzie: R. Krawczyk i M. Pyzik, którzy zdobyli I miejsce i złoty medal w 1999 roku w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych. Następnie w 2000 roku II miejsce wśród Politechniki a III miejsce w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych.
W 2002 roku w Mistrzoswach Polski Politechniki we Wrocławiu pary: Ł. Burzyński, A. Leś (rez. W. Kazek) oraz D. Wilk i M. Kozioł (rez. A. Mutryn) zajęli drużynowo drugie miejsce.
W sezonie 2001/2002 i 2002/2003 zespół piłki siatkowej mężczyzn zajął IVV miejsce w rozgrywkac II-go ligowych.
W obecnym sezonie 2003/2004 po pięćdziesięciu latach SIATKARZE AZS-Carbo Market Pol. Śląskiej grają w finale o wejście do I Ligi z zespołem Ikar Legnica. W półfinale play-off AZS pokonał drużynę Beskidu Andrychów w pięciu spotkaniach 3:2 wygrywając ostatni mecz w Andrychowie w stosunku 3:2. Spotkanie finałowe play-off rozgrywane są do trzech wygranych meczy. Pierwsze dwa AZS C. M. Pol. Śl. rozegra 13 i 14-III-2004 w Gliwicach, następnie 20 i 21-III-04 w Legnicy i ew. piąty mecz 24-III-04 w Gliwicach.
W 2004 r. podopieczni dr Krzysztofa Czapli zdobyli IV miejsce w AMP Lublin i rozpoczeli II ligowe zmagania pod nazwą KŚ AZS WASKO Politechnika Śląska.

 

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Działalność