Polecamy z naszych zbiorów:

Michał Nogaś to taka postać, której właściwie nie ma potrzeby przedstawiać a pewnie też niekoniecznie reklamować jego książkę. Mimo to zachęcam do sięgnięcia po świeżo wydany zbiór wywiadów, ponieważ jest to pozycja godna uwagi. Tom zawiera zapis rozmów z kilkudziesięcioma pisarkami i pisarzami, z Europy i obu Ameryk, należącymi do grona najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci światowej literatury.
Kilkoro z nich to laureaci i laureatki literackiej nagrody Nobla, prawie wszyscy co roku znajdują się na liście kandydatów. Zapewne dobór ich jest dość subiektywny, są to zarówno nestorzy (jak Wiesław Myśliwski, Margaret Atwood) jak i literacka „młodzieżówka” (Eduard Louis) ale najważniejsze jest to, że naprawdę mają coś ciekawego i ważnego do powiedzenia o świecie i literaturze, trafnie diagnozują problemy, próbują podpowiadać ich rozwiązania a niewątpliwie pomagają w tym właściwie zadawane pytania (co przecież jest sztuką), merytoryczne przygotowanie Nogasia oraz, tak zwyczajnie, jego miłość do literatury. Szczególne wrażenie robią „wywiad” z Alice Munro, a także zapisy rozmów z Jerzym Pilchem, którego nagła choć przecież spodziewana śmierć w czerwcu tego roku, kładzie się smutnym cieniem. Ukoronowaniem zbioru jest zaś rozdział poświęcony Oldze Tokarczuk: jakby jedna rozmowa prowadzona przez ostatnich kilka lat, kontynuowana przy okazji kolejnych sukcesów pisarki (przekłady na języki obce, film, najwyższe laury literackie świata).

W tomie nie znajdziemy wywiadu ze Szczepanem Twardochem, którego też chyba nie trzeba przedstawiać i szczególnie polecać. To jednak swego rodzaju fenomen, że pisarz tworzący w gruncie rzeczy zupełnie antypatycznych bohaterów, takich z którymi czytelnik/czka zupełnie nie ma ochoty się utożsamiać, nawet na zasadzie fascynacji mroczną stroną, którzy ponoszą antycypowaną i zasłużoną klęskę, potrafi równocześnie zdobyć serca tak wielu czytelników. Równie godnym uwagi wydaje się, że ci nieudaczni bohaterowie to mężczyźni, natomiast kobiety w powieściach Twardocha, jakkolwiek są postaciami drugoplanowymi, są pokazywane w pozytywnym świetle a ich niepowodzenia i porażki wynikają z niezdecydowania, nieudolności mężczyzn, których kochają, którym ufają. Przypominamy, że w naszym księgozbiorze znajdują się wszystkie ważne dzieła pisarza z sąsiedztwa. Polecamy, zachęcając do zamawiania, rezerwowania a przede wszystkim czytania!

Recenzowała: Dominika Potempa

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
LP polecamy 2