Nowa wyszukiwarka wewnątrztekstowa w IBUK LIBRA:

Na platformie IBUK Libra została wdrożona nowa wyszukiwarka wewnątrztekstowa. Wyszukiwarka przegląda nie tylko metadane: opisu książki, tytułu, słów kluczowych, ale przeszukuje całe TREŚCI publikacji (wnętrza książek). Jest ona bardzo przydatna dla czytelników, którzy szukają materiałów do pracy dyplomowej, w szczególności gdy temat jest marginalny i trudno jest znaleźć publikacje poświęcone danej tematyce. W połączeniu z filtrami fasetowymi (możliwością zawężania wyników wyszukiwania do kategorii, roku, wydawnictwa itp.), daje to ogromne możliwości.

Wyszukiwarka - http://libra.ibuk.pl/

Po wpisaniu w wyszukiwarkę szukanego słowa:

1. W wynikach wyszukiwania na pierwszym miejscu pojawią się publikacje, w których dane słowo znajduje się w tytule według poniższego klucza (oznaczone kropeczkami w kolorze czerwonym):

a) szukane słowo (nieodmienione) znajduje się w tytule jednowyrazowym

b) szukane słowo (nieodmienione)  znajduje się w tytule wielowyrazowym

c) szukane słowo w formie odmienionej znajduje się w tytule jednowyrazowym

d) szukane słowo w formie odmienionej znajduje się w tytule wielowyrazowym

 2. W dalszej kolejności pojawią się publikacje, w których szukane słowo nie znajduje się w tytule, ale występuje w treści publikacji (oznaczone kropeczkami w kolorze niebieskim).

 Liczba kropek oznacza, jak często dane słowo występuje w treści danej publikacji.

Serwis IBUK LIBRA zawiera polskie książki elektroniczne publikowane przez wydawnictwa naukowe m.in. PWN, WNT, WKŁ, PZWL in.

Subskrypcja bazy umożliwia dostęp do pełnych tekstów 308 książek oraz do ponad 820 publikacji bezpłatnych z różnych dziedzin m.in. informatyki, nauk ekonomicznych, matematyczno – przyrodniczych. Co miesiąc na stronie IBUK LIBRA jest zamieszczana jedna z nowości książkowych PWN. Z „książką miesiąca” można zapoznać się przez 30 dni.

Dostęp do bazy możliwy jest z komputerów sieci Politechniki Śląskiej lub spoza sieci uczelnianej poprzez serwer proxy, a dla osób nie posiadających dostępu przez proxy po otrzymaniu unikalnego kodu PIN do zdalnego logowania. Kod PIN można otrzymać osobiście w Bibliotece Głównej lub przesłać swoje dane (imię i nazwisko oraz numer karty bibliotecznej) na adres bg.info@polsl.pl.

 IBUK LIBRA umożliwia korzystanie z takich funkcjonalności jak: tworzenie indywidualnej wirtualnej półki z książkami, zaawansowaną pracę z tekstem: wyszukiwanie wewnątrztekstowe, zaznaczanie tekstu, generowanie bibliografii, wprowadzanie własnych notatek, korzystanie z encyklopedii.

Aby skorzystać z zaawansowanych funkcjonalności należy utworzyć swoje osobiste konto myIbuk.

Pomoc i wymagania systemowo-sprzętowe dostępne są:

http://libra.ibuk.pl/pomoc

Linki do filmików instruktażowych:

             https://www.youtube.com/watch?v=p-DQnp1fvgI

             https://www.youtube.com/watch?v=LWWktdghscY

             https://www.youtube.com/watch?v=7GNxlHtmtWk

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Ibuk Libra