Biblioteka Główna  
Politechniki Śląskiej 
w Gliwicach

zaprasza na wystawę
"Gutenbergowi drukiem" - Linoryty Ryśka D.
 
Termin wystawy:  
24.09. - 29.10.2010r.
 w godzinach otwarcia biblioteki.
 
Miejsce wystawy:
Hol Biblioteki Głównej
Politechniki Śląskiej
w Gliwicach
 

 

 

Ryszard Dasiewicz - gliwiczanin, absolwent Liceum Ogólnokształcącego. Nauki humanistyczne wypełniają jego duszę. Pochłania literaturę piękną, historyczną i geograficzną. Pasjonuje go teatr i muzyka. Posiada fenomenalną pamięć i ponadprzeciętną wrażliwość.

Trudno uwierzyć, że Ryszard Dasiewicz był dzieckiem autystycznym. Do ósmego roku życia w ogóle nie mówił. Pokonał wiele barier, żeby zacząć przyjmować i akceptować otaczający go świat. Osiągnął to siłą charakteru - swoją własną oraz mamy Bożeny Błaszczyk. Zainteresowania sztuką zaczęły się w szóstej klasie szkoły podstawowej. Terapia przez sztukę stała się dla niego najskuteczniejszym lekarstwem i sposobem na życie. Od 2002r. uczęszcza do pracowni Aleksandra Smolińskiego w gliwickim MDK, gdzie przedziera się przez tajniki i meandry linorytu. Ta technika szlifuje w nim cierpliwość. Sztuka daje mu uspokojenie. Dzięki niej odrywa się od rzeczywistości, skupia uwagę na świecie wartości i wyzwala wyobraźnię. Sięga po motywy ludowe, religijne, martwą naturę, ornamenty geometryczne. i roślinne. Jego prace zachwycają tematyką, dojrzałą formą i niepowtarzalnością. Ryszard jest laureatem wielu konkursów plastycznych, m.in. zdobył wyróżnienie w Przeglądzie Twórczości Dziecięcej i główną nagrodę w konkursie "Trybuny Śląskiej" pt. "Jaka jest moja mama".

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Wystawa "Gutenbergowi drukiem-linoryty Ryśka D.