ZAMKI NA KRESACH - wystawa fotografii

 

Galeria ZAKAMAREK

Biblioteki Głównej

Politechniki    Śląskiej

 w Gliwicach

 zaprasza

 na wystawę fotografii

 „ZAMKI NA KRESACH”.

 

Termin wystawy:

07.03. – 31.03.2011r.

w godzinach

 otwarcia biblioteki

 

 

 

 

 

Wystawa "Zamki na kresach" Anny i Henryka Szaleńców prezentuje zdjęcia kresowych zamków, m.in. w Kamieńcu Podolskim, Chocimiu, Olesku, Żółkwi, Trembowli,  Skale Podolskiej oraz w Podhorcach, zamków, które strzegły granic Rzeczpospolitej przed idącymi od południa i wschodu, a trwającymi kilkaset lat najazdami Tatarów, Turków i Moskali niosących ogromne zniszczenia, grabieże mordy i uprowadzenia w jasyr ludności. Rzeczpospolita, ponosząc ogromne koszty tak materialne jak i ludnościowe, strzegła całą Europę od idącej od wschodu cywilizacji niosącej wschodni despotyzm.
Anna i Henryk Szaleńcowie są miłośnikami podróży, fotografii i filmowania. Początkowo podróżowali po Polsce, a następnie po krajach leżących w Basenie Morza Śródziemnego. Wystawa prezentowana w galerii ZAKAMAREK jest tylko niewielką cząstka ich zbiorów.

Wyjazd na Ukrainę zorganizował w 2003 r. Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Trasa obejmowała najbardziej znane miejscowości związane z historią Polski i Ukrainy oraz miejsca ciekawe krajobrazowo i przyrodniczo.

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
zamki na kresach