Wystawa rysunków „Postacie z gier komputerowych”   

Galeria ZAKAMAREK

zaprasza w dn. 1.9-30.9.2015 r.

na wystawę

„WIEŻE WYCIĄGOWE -

od żurawia do konstrukcji żelbetowej”Wieże szybowe są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów górnośląskiego krajobrazu. Wydaje się, że wysokie stalowe konstrukcje z obracającymi się na szczycie kołami linowymi znajdowały się tutaj od zawsze. Tymczasem w ciągu ostatnich dwóch stuleci krajobraz Górnego Śląska ulegał ciągłym przemianom. W XVIII w. była to porośnięta gęstymi lasami rolnicza kraina, której mieszkańcy żyli z rolnictwa i leśnictwa. Dopiero pod koniec XVIII stulecia na teren Górnego Śląska wkroczył przemysł górniczo – hutniczy. Pierwsze wieże to nakryte dachem kołowroty nad płytkimi szybami. Potem przyszedł czas wieży murowanych, stalowych, żelbetowych. Po 1989 r. wraz z restrukturyzacją górnictwa część wież zniknęła ze śląskiego krajobrazu. Te, które pozostały pełnią nadal swoją rolę, będąc istotnych elementem przemysłowego krajobrazu Górnego Śląska. Mimo iż zostały stworzone przez inżynierów, a ich konstrukcja i forma były kształtowane przez ich funkcję, pełnią bardzo ważną rolę symboliczną. Identyfikują one kopalnię, symbolizują związek świata podziemnego z powierzchnią, są też elementem emocjonalnym, łączącym załogę z kopalnią.

Wystawa prezentuje na rycinach, planach i fotografiach historię rozwoju wież wyciągowych.

Autorzy wystawy: Adam Fruziński (kustosz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu), Piotr Wybraniec (dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie).

Oprac. plastyczne: Damian Adamczak i Antoni Kreis (GPE)

Wystawa ze zbiorów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Zapraszamy do Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej - ul. Kaszubska 23 w Gliwicach - w godzinach pracy Biblioteki.

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Wystawa "Wystawa "Wieże wyciągowe - od żurawia do konstrukcji żelbetowej"