GALERIA ZAKAMAREK
Biblioteka Główna
Politechniki Śląskiej w Gliwicach

zaprasza na wystawę

"JAN CZOCHRALSKI - kryształ nauki"
wystawa z okazji 60 rocznicy śmierci prof. Jana Czochralskiego.


Termin: 7.10 do 25.10.2013 r.
w godzinach otwarcia biblioteki


Wystawa, którą prezentujemy została przygotowana w oparciu o materiały wypożyczone z Urzędu Miejskiego w Kcyni, rodzinnego miasta prof. Jana Czochralskiego (1885-1953).

Ekspozycja jest próbą przypomnienia osiągnięć znanego na całym świecie, a wciąż niedocenianego w Polsce autora metody otrzymywania monokryształów, zwanej metodą Czochralskiego. Odkryta w 1916 roku, znalazła szerokie zastosowanie po II wojnie światowej w fizyce półprzewodników, przemyśle elektronicznym i wielu innych dziedzinach przemysłu. Bez niej nie korzystalibyśmy dzisiaj, z tak oczywistych dla nas urządzeń jak: komputer, telefon komórkowy, telewizor itp.
Na uwagę zasługuje fakt, że prof. Jan Czochralski w 1938 r. był promotorem pracy doktorskiej inż.. Michała Śmiałowskiego, późniejszego rektora Politechniki Śląskiej w latach 1951-1952.
Wystawa zaledwie sygnalizuje losy tej niejednoznacznej postaci - chemika, metalurga, metaloznawcy, czasami poety. Zainteresowanych odsyłamy do książki Pawła E. Tomaszewskiego "Powrót. Rzecz o Janie Czochralskim", która znajduje się w zbiorach naszej biblioteki oraz na strony internetowe:
Jan Czochralski
Urząd Miejski w Kcyni
Politechnika Warszawska
Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych
Polskie Towarzystwo Wzrostu Kryształów
Bibliografia pełnotekstowa wybranych publikacji prof. Jana Czochralskiego
 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Wystawa Czochralski