Galeria ZAKAMAREK

w Bibliotece Głównej

zaprasza

w dniach 7.03-8.04.2016

na wystawę

Exlibris Naturalis - ekslibrisy
z motywami przyrodniczymEkspozycję tworzą projekty ekslibrisów o tematyce roślinnej i zwierzęcej autorstwa dra hab. Krzysztofa Marka Bąka.

Autor jest grafikiem, twórcą ekslibrisów i ekslibrisologiem, pracownikiem Instytutu Sztuki UŚ. Za swoje prace otrzymał ponad 30 nagród i wyróżnień na międzynarodowych prezentacjach ekslibrisu, indywidualne prezentacje jego twórczości miały miejsce w Polsce, Niemczech, Czechach, Danii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, USA i Kuwejcie.

„Historia małej formy grafiki służącej do oznaczania własności książek zaczęła się około roku 1470 w Niemczech i od razu, już w pierwszym znanym księgoznaku pojawiają się motywy przyrodnicze. Jeż stał się zwierzęciem, które otwiera światową historię ekslibrisu. Również i polski ekslibris swój początek ma w grafice, która przedstawia zwierzę - ciołka, czyli heraldycznego byka. Miało to miejsce dokładnie 500 lat temu, w roku 1516.

Śmiało można powiedzieć, że bez motywów zwierzęcych czy roślinnych trudno jest sobie wyobrazić ekslibris. Elementy przyrody ożywionej pojawiają się w tysiącach realizacji. Czasami są to przedstawienia tzw. mówiące czyli związane z nazwiskiem posiadacza (np.: Dębowski ma w bukinie liść dębu) czasem są to motywy poddane heraldyzacji, czasami jedynie ozdobniki. Jednak najciekawszy wydaje się trop, którym podąża część twórców traktujących roślinę lub zwierzę jako element symboliczny, niosący dodatkowe treści, dający asumpt do pokazania metafory, a tym samym stworzenia ciekawej historii o posiadaczu czyli Adresacie.

Tę ścieżką staram się podążać w swoich księgoznakach. Przyroda jest dla mnie językiem, metodą narracji, w której poprzez piękno i alegoryczne wartości natury opowiadam o pięknie i wartościach bohaterów moich ekslibrisów.”

dr hab. Krzysztof Marek Bąk.

Wystawa jest czynna w godzinach pracy Biblioteki Głównej, ul. Kaszubska 23, Gliwice.
 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Wystawa fotografii Marka Hrehorowskiego "Ciekawe miejsca widziane oczami architekta"