Wystawa "CHŁOPCY Z WONGLA"   
GALERIA ZAKAMAREK

Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej w Gliwicach


zaprasza na wystawę fotografii

Anny "Kowaloovej" Kowalczyk:

"CHŁOPCY Z WONGLA"
Wystawa jest ukoronowaniem ubiegłorocznych prac
Projektu Metropolitanin nad kalendarzem
"Mężczyźni z Węgla".


Termin: 13.01.2014r. - 13.02.2014r.
w godzinach otwarcia biblioteki

Miejsce: Galeria ZAKAMAREK, Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej w Gliwicach, ul. Kaszubska 23


Projekt Metropolitanin - Mężczyźni z Węgla.

Projekt Metropolitanin to regionalna inicjatywa artystyczno - społeczna powołana do życia przez amatorkę fotografii Annę Kowalczyk z Piekar. Celem projektu jest podjęcie walki ze stereotypem Ślązaków, wciąż jeszcze widzianych w innych regionach, ale również i na samym Śląsku, wyłącznie przez pryzmat kopalni, hut i ciężkiego przemysłu. Ma pokazać, że Śląsk ludźmi sukcesu stoi, a sukces niejedno ma imię i niejedną twarz, że Śląsk budują Mężczyźni z Węgla - budują gestem, obrazem, dźwiękiem, słowem i sercem.

Narzędziem do tego stworzonym jest kalendarz na rok 2014 z sylwetkami wspomnianych Mężczyzn, którzy sobą i swoim sukcesem pozytywnie wzmacniają wizerunek Ślązaków również poza granicami aglomeracji. Cały zysk ze sprzedaży kalendarza zostanie przeznaczony na rehabilitację Adriana Stramowskiego z Tychów, który urodził się z ciężką wadą urologiczną. Każdy jego dzień jest pytaniem o kolejny poranek. Czy będzie normalnie? Czy w ogóle będzie. Symbolem Adriana jest jego misiu. Mały i śliczny, ale wielokrotnie cerowany i zaszywany... jak jego właściciel.

Poszczególne miesiące mają więc twarze min: Damiana Jonaka - bytomianina, bokserskiego Mistrza Świata, Jana " Kyksa" Skrzeka ze Śląską Grupą Bluesową, zespołu Oberschlesien, Mariusza Kałamagi - muzyka i artysty kabaretowego wywodzącego się również z Bytomia, czy też ADH Polonii Bytom.

Na stronie internetowej i fun page'u PM pojawiały się systematycznie sylwetki poszczególnych uczestników w reportażach pomysłodawczyni projektu oraz postać małego Adriana.

Całe przedsięwzięcie jest ważnym elementem tożsamości kulturowej Aglomeracji Śląskiej. W projekcie bierze udział wielu wspaniałych ludzi dumnych ze swojej tożsamości, którzy bezinteresownie poświęcą swój czas, aby pomóc Adrianowi i mieć udział w nowej odsłonie Śląska. Głównym hasłem projektu są Mężczyźni z Węgla - ich chce pokazać Ania.

"Za ich pomocą mam zamiar dokonać kolejnej odsłony ziemi śląskiej oraz miast rodzinnych uczestników, w tym BYTOMIA. I chociaż z węgla nasi mężczyźni są zlepieni, mają wielkie serca. Jest to pierwsza edycja projektu, ale zapewniam że nie ostatnia. W planach jest już kolejny rok i kolejny kalendarz.".

Sam kalendarz będzie można nabyć zamawiając:
U p.Urszuli Jadczak
Urszula.Jadczak@polsl.pl

Biblioteka Główna
Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Oddział Informacji Naukowej
Tel. 32 2372647

przez profil na FaceBooku
www.facebook.com/ProjektMetropolitanin
oraz w:
Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich
Beceku w Bytomiu
Urzędzie Miasta Bytom
Allegro

Zachęcamy do nabycia tego wyjątkowego kalendarza, nie tylko ze względu na wyjątkowość celu w jakim powstał, ale również na hipnotyzujące zdjęcia, które ukazują Śląskich facetów w całkiem innym świetle.
 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Wystawa "CHŁOPCY Z WONGLA"