GALERIA ZAKAMAREK
BIBLIOTEKA GŁÓWNA
POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
W GLIWICACH

WYSTAWA
"Zapomniane Porozumienie Katowickie – wkład MKZ Katowice NSZZ "Solidarność" w dorobek kulturowy regionu"
Termin: 06.05-06.06.2013r.

w godzinach otwarcia biblioteki


Wystawa została przygotowana przez stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie 1980 - Stowarzyszenie na Rzecz Pamięci”, z siedzibą w Katowicach. Wernisaż odbył się 12 grudnia 2012 roku, towarzysząc konferencji popularnonaukowej pt. "Od porozumienia do konfrontacji. Geneza i znacze-nie Porozumienia Katowickiego i MKZ Katowice 1980-1981", która miała miejsce w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach. Wystawa prezentuje czwarte z wielkich porozumień społecznych zawartych w 1980 roku, podpisane w dniu 11 września 1980 w Dąbrowie Górniczej, w ówczesnej Hucie "Katowice", obok trzech innych, podpisanych wcześniej w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu. Jednakże w przeciwieństwie do tamtych, Porozumienie Katowickie skazane zostało przez władze PRL na zapomnienie, choć dopiero ono umożliwiło powstanie jednej, ogólnopolskiej organizacji związkowej NSZZ "Solidarność". Wystawa składa się z 17 plansz.
Prezes Stowarzyszenia oraz przywódca strajku w hucie "Katowice" w sierpniu 1980 roku oraz sygnatariusz porozumienia Katowickiego
Andrzej Rozpłochowski
 
 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Wystawa ZAPOMNIANE POROZUMIENIE KATOWICKIE