Wystawa ceramiki - plakat mały   
GALERIA ZAKAMAREK
BIBLIOTEKA GŁÓWNA
POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
W GLIWICACH

WYSTAWA
ALEKSANDRY KWOLEK
"MOJA CERAMIKA I ORIENT"

Termin wystawy: 8 - 30. 04. 2010r.

WERNISAŻ:
8 kwietnia 2010r., godz. 18.00


Galeria ZAKAMAREK zaprasza na wystawę Aleksandry Kwolek
"MOJA CERAMIKA I ORIENT"

         Artystka jest profesjonalnym ceramikiem, ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Ceramiki Szkła. Mieszka i tworzy w Gliwicach, od 20 lat prowadzi pracownię ceramiczną realizując własne projekty artystyczne. W 2005 roku założyła Stowarzyszenie Forum Ceramików (www.cuforum.pl), którego jest prezesem. Prowadzi warsztaty artystyczne w Pracowni Rzeźby i Ceramiki w Gliwicach (www.s.cuforum.pl), (PRACOWNIA RZEŹBY I CERAMIKI, GLIWICE 44-100 UL.ZIEMOWITA 1).

         Prezentowane przeze Aleksandrę Kwolek prace w większości są wykonane w unikalnej technice RAKU wywodzącej się z szesnastowiecznej Japonii. Technika ta wiąże się z japońską ceremonią picia herbaty i dotyczy stworzenia odpowiednich, to znaczy oryginalnych, niepowtarzalnych naczyń, które mają służyć medytacji (filozofia buddyjska) nad czarką herbaty. O niepowtarzalności ceramiki wykonanej tą techniką decyduje wypał w piecach polowych opalanych drzewem a w bardziej współczesnej wersji gazem, gdzie ceramik wyciąga z pieca rozgrzane naczynie, dosłownie z ognia, specjalnymi szczypcami i wpływa na jego wygląd (powierzchnie, glazurę) stosując różne, przez siebie wypraktykowane sposoby. Nie ma dwóch takich samych naczyń RAKU.
 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
WYSTAWA ALEKSANDRY KWOLEK MOJA CERAMIKA I ORIENT