Przez tysiąclecia Irlandia leżała na brzegu cywilizacji europejskiej. Pomimo zagmatwanej historii, kraj ten ocalił swoją niepowtarzalną, oryginalną osobowość i kulturę, która, w połączeniu z pięknymi pejzażami, przyciąga dziś tysiące turystów i daje natchnienie artystom. Podróżnicy zakochują się w Irlandii nie tylko za sprawą dzikich, naturalnych przestrzeni, bajecznych miasteczek oraz ruin kamiennych zamczysk i domostw, ale także dzięki gościnności i serdeczności Irlandczyków. Ich przywiązanie do wiary, tradycji, pracy, humoru, muzyki i dobrej zabawy, może być przykładem dla wielu zachodnich społeczeństw, szukających dziś swej tożsamości. Ze względu na dziwnie podobne losy historii, tą samą religię, zbliżone niegdyś problemy gospodarcze, zamiłowanie do muzyki i zabawy, a także otwarcie rynku pracy dla nowych państw Unii Europejskiej, wyspa ta stała się tak popularna i lubiana w Polsce.

Będąc tam, nie oprzemy się magii miejsc i budowli. Nie ominiemy tajemniczych kamiennych kręgów, celtyckich grodów, średniowiecznych zamczysk, kilkusetletnich opuszczonych chat i potężnych oceanicznych klifów, by na koniec wędrówki zatrzymać się w tradycyjnym irlandzkim pubie i przy dobrej ludowej muzyce napić się czarnego, gęstego Guinnesa.

RYSZARD PIETRASINA37 lat, mieszkaniec Żywca, absolwent Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim. Pracował jako dziennikarz, m.in. przy obsłudze fotograficznej ostatnich wizyt Jana Pawła II w Polsce. Autor kilku wystaw fotograficznych, w tym o Papieżu i Polsce, zorganizowanych w Irlandii. Przez blisko 3 lata mieszkał w tym kraju, w hrabstwie Kerry, u podnóza Carrantuohill, podróżując i fotografując Irlandię. Zdjęcia te prezentowane były podczas kilku wystaw na Żywiecczyźnie.

Kontakt z autorem:
ryszard.pietrasina@op.pl

Na spacer po Zielonej Wyspie zapraszamy w dniach 03-30 czerwca br.
do Sali Wystawowej Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej
przy ulicy Kaszubskiej 23 w Gliwicach; Pn-Pt 9-19, So 9-14


 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Wystawa Irlandia - Moja zielona wyspa