Zbigniew JUJKA

Urodzony w roku 1935 w Starym Targu Na Powiślu. Jako karykaturzysta zadebiutował w roku 1953 jeszcze przed studiami na wydziale Architektury Wnętrz PWSSP w Gdańsku. Od tego czasu stworzył kilkadziesiąt tysięcy rysunków satyrycznych. Znany z licznych czasopism i dzienników, również zagranicznych. Najtrwalej swoją obecność zaznaczył na łamach "Dziennika Bałtyckiego", gdzie już od ponad czterdziestu lat publikuje swój "Dzienniczek". Wydał ponad 40 albumów autorskich.
Zbigniew Jujka jest zdobywcą kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych konkursach, między innymi w Montrealu, Berlinie, Ankonie, Bordigherze, Knokke-Heist, Skopie i Tokio. Wielokrotny laureat Złotej Szpilki. W latach 1989-1996 prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W roku 1998 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2000 otrzymał nagrodę Eryka, a w 2003 i 2004 - Błękitnego Melonika Charliego. W roku 2006 wyróżniony Nagrodą Pomorską, odznaką Pro Ecclesia et Populo oraz medalem Gloria Artis.

Na wystawę rysunków autorstwa Zbigniewa Jujki zapraszamy w dniach 22 maja do 3 czerwca br. do Sali Wystawowej Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej przy ul. Kaszubskiej 23, w godzinach 10-17.

Fotografia Zbigniewa Jujki
 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Wystawa Zbigniewa Jujki