I QUE VIVA MEXICO!

wystawa fotograficzna
autorstwa Danuty Szatkowskiej

Meksyk istnieje w swoich obecnych granicach niewiele ponad 150 lat - wcześniej obejmował jeszcze m. in. Teksas, Nowy Meksyk i Kalifornię na północy, dziś należące do USA. Mimo, że jego powierzchnia stanowi tylko jedną czwarta obszaru Stanów Zjednoczonych, jest to kraj wielu niespodzianek, i to zarówno pod względem geograficznym, jak i społecznym. Meksyku nie da się zwiedzić w ciągu jednych wakacji, gdyż jest zbyt duży i zróżnicowany, więc aby choć trochę poznać ten kraj, należy wziąć pod uwagę tylko kilka najważniejszych atrakcji: niesamowita podróż pociągiem ze stanu Chihuahua na wybrzeże Pacyfiku; skok do wody z wysokiego na 45 m urwiska do zatoki Acapulco, gwarne miasto Meksyk, prekolumbijskie piramidy na Wyżynie Meksykańskiej, ruiny ośrodków Majów w południowej i wschodniej części kraju. Od jałowego, niemal pustynnego krajobrazu Półwyspu Kalifornijskiego po góry Sierra Madre de Chiapas, i od granicy północnej do bujnej dżungli Jukatanu - linia brzegowa Meksyku ma aż 9650 km. Prawie połowa kraju leży na wysokości ponad 1500m n.p.m., a pasma górskie są usiane czynnymi wulkanami. Widok wzgórz i okrytych śniegiem szczytów zapiera dech w piersiach. Atrakcji na pewno nie zabraknie!

Piękno tego zakątka świata uchwyciła na swoich fotografiach Danuta Szatkowska.

Pani Danuta od ponad 30 lat związana jest z Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Wykonała ok. 35 tysięcy negatywów, dokumentując życie muzealne i rejestrując wydarzenia śląskiej stolicy. Przygotowywała zdjęcia do ponad 150 muzealnych wystaw. Fotografowała zabytkowe eksponaty, architekturę i plenery, pracowała także nad fotografią portretową. Jej prace brały udział w wielu konkursach organizowanych przez Cech Fotografików, w których zdobywała nagrody. Obiektyw Danuty Szatkowskiej inaczej reaguje na rzeczy i zachowania ludzkie - widzi to, czego nie dostrzegają mężczyźni. Z talentem komponuje kadry, opowiada własnym językiem formy, światła i barwy. Jej fotografia stanowi chronologiczny zapis wydarzeń pokazanych w obrazach oraz tworzy historię szczególnych miejsc i odwiedzających je osób.


"...Szczęśliwie się złożyło, że moją pierwsza pracę związaną z fotografią zawdzięczam właśnie Danusi, którą przez kilka miesięcy zastępowałam w najpiękniejszym z miast, w samym jego sercu - wrocławskim Ratuszu. Nie zapomnę tego czasu nigdy! Wyjazdy w najpiękniejsze okolice Dolnego Śląska, zdjęcia robione w tajemniczej atmosferze klasztorów, udział w przygotowywaniu interesujących wystaw, godziny spędzone w przytulnej pracowni fotograficznej na poddaszu Muzeum...

Pamiętam."

Marzena Hmielewicz
"Gazeta Wyborcza"
 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Wystawa fotograficzna Danuty Szatkowskiej