Zaproszenie na wystawę
Eduard Pant

Zwycięzca po latach


W okresie od 17.04 do 15.05. 2009 w sali wystawowej Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej będzie można obejrzeć wystawę poświęconą życiu i działalności politycznej Eduarda Panta.
Eduard Pant, urodzony w 1887r. w Witkowicach koło Morawskiej Ostrawy, a zmarły w 1937r. w Katowicach, był z zawodu nauczycielem gimnazjalnym, a z pasji działaczem społecznym i politycznym. Osiągnął godność senatora Rzeczypospolitej Polskiej, był posłem na Sejm Śląski.
Pochodził z wielodzietnej rodziny robotniczej. Po zdaniu egzaminu maturalnego studiował teologię w seminarium w Kromieryżu i filologię klasyczną na Uniwersytecie w Pradze, gdzie w 1911r. uzyskał stopień doktora.
Po 1933r. Pant rozpoczął bezkompromisową walkę z rozszerzającymi się wśród Niemców w Polsce wpływami nazistowskimi. Działalność ta skończyła się klęską polityczną Panta.
Przez długi czas mogło się wydawać, że Pant był politycznie naiwnym idealistą. Ale ostatecznie to jemu historia przyznała rację. Europa, w której dziś żyjemy jest tego najlepszym potwierdzeniem.

Wystawę przygotował Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach.
Organizator wystawy- Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych oraz Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej - zapraszają wszystkich zainteresowanych.
 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Wystawa Eduard Pant - Zwycięzca po latach