Przeskocz do głównej zawartości
Logo adresu URL dla witryny Politechniki Śląskiej

Wydział Architektury

Przejdź do wyszukiwania
Politechnika Śląska
Wydziały
System Identyfikacji Wizualnej Politechniki Śląskiej
Silesian University of Technology
Rady Dyscyplin
Program mentoringowy Politechniki Śląskiej
Organizacje
Materiały na Senat
Logo Politechniki Śląskiej
Konferencje
Jednostki
Inne
Informacje
Centrum Wyszukiwania
  
Politechnika Śląska > Wydziały > Wydział Architektury > Aktualności Wydziału Architektury > GALERIA „X”: Zofia Rydet - Dokumentacje - Architektura 1963 - 1974”  

Aktualności Wydziału Architektury: GALERIA „X”: Zofia Rydet - Dokumentacje - Architektura 1963 - 1974”

Tytuł

GALERIA „X”: Zofia Rydet - Dokumentacje - Architektura 1963 - 1974” 

Treść

Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zaprasza na wystawę przygotowaną w ramach obchodów 40. rocznicy samodzielnego Wydziału Architektury.

 

Zofia Rydet - Artysta Fotografik, jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Pracowała na Politechnice Śląskiej jako nauczyciel fotografii i kierownik pracowni fotograficznej od 1963 do 1977 roku, kiedy to przeszła na emeryturę, pozostając jednak na uczelni na cząstce etatu, aż do końca roku 1982. Wystawa prezentuje wybór fotografii dokumentalnych z bogatego zbioru prac wykonanych przez Zofię Rydet w okresie jej pracy dydaktycznej w ówczesnej Katedrze  Architektury Przemysłowej Wydziału Budownictwa Przemysłowego i Ogólnego (przekształconej następnie w Instytut  Architektury i Urbanistyki przy Wydziale Budownictwa i Architektury) Politechniki Śląskiej. Tematyka prac jest różnorodna, ale wspólnym mianownikiem jest ukazanie portretu środowiska akademickiego związanego z kierunkiem architektonicznym. Znajdziemy tu zatem ujęcia portretowe pracowników i studentów, uchwycone chwile podczas wykładów, zajęć projektowych, plenerów rysunkowych, egzaminów oraz niezwykle malownicze i pełne emocji zapisy studenckich Igrów. Prezentowane na wystawie fotografie są częścią archiwum Artystki zatytułowanego „Dokumentacje 1950-1978”. Duża część z oszacowanego na 30 000 fotografii zbioru zachowana była do tej pory tylko w formie negatywów. Przedstawione na wystawie prace są po raz pierwszy prezentowane publicznie w postaci wielkoformatowych odbitek.

 

Wystawa czynna jest od 20 października do 31 grudnia 2017 roku w Galerii „X” Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej (ul. Marcina Strzody 10, parter).

 

Organizatorzy wystawy:

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej,

Fundacja im. Zofii Rydet

 

Autor wystawy:

Magdalena Żmudzińska, dr hab. arch. prof. nzw. - dzięki uprzejmości Fundacji im. Zofii Rydet

 

Opieka merytoryczna: Zofia Augustynska-Martyniak, Maria Sokół-Augustynska

skład graficzny: Karolina Chodura

 

 

 

nota biograficzna artystki:

Zofia Rydet urodziła się 5 maja 1911 r. w Stanisławowie. W 1933 r. ukończyła Główną Szkołę Gospodarczą w Snopkowie pod Lwowem, następnie pracowała w biurze Orbisu w Stanisławowie. Tam zastała ją wojna i kolejne okupacje. W okresie powojennym, po krótkim pobycie w Rabce, osiedliła się w Bytomiu i prowadziła tam sklep papierniczo-zabawkarski.  W wieku 40 lat odżyła w niej młodzieńcza fascynacja fotografią. W 1954 r. wstąpiła do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1961 r., już jako członkini ZPAF przeprowadziła się z Bytomia do Gliwic, gdzie uczyła fotografii na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Równocześnie rozsyłała swoje zdjęcia na międzynarodowe przeglądy fotografii w Polsce i na całym świecie, zdobywając medale, wyróżnienia i międzynarodowe tytuły AFIAP i EFIAP. Dużo podróżowała, w latach 60. odwiedziła m.in. Jugosławię, Włochy, Egipt, Grecję, Liban, Albanię, Hiszpanię, Węgry. Wykonywała zdjęcia reporterskie, przedstawiające dzieci do swojego pierwszego ważnego cyklu fotograficznego pt. „Mały człowiek”. Również jej kolejne przedsięwzięcia fotograficzne poświęcone były człowiekowi: „Czas przemijania” - związany ze starością i powstający od końca lat 60. cykl surrealistycznych fotomontaży i kolaży pt. „Świat uczuć i wyobraźni”. Konsekwencja fascynacji człowiekiem i celem licznych podróży po Polsce był powstający od 1978 roku monumentalny „Zapis Socjologiczny”. Pod koniec lat 70. Zofia Rydet zaprezentowała jeszcze konceptualny cykl „Nieskończoność dalekich dróg”. Ostatnia ważna seria była realizowana na przełomie lat 80. i 90. „Suita śląska” zawierająca autocytaty z wcześniejszych fotografii. To kolaże i fotomontaże, które artystka skomponowała na kształt ludowych przedstawień sakralnych, dopełniając fotografie polnymi kwiatami, fragmentami tkanin i wycinkami z gazet. Zofia Rydet zmarła 24 sierpnia 1997 roku w Gliwicach, została pochowana na cmentarzu parafialnym w Rabce. Prace Zofii Rydet znajdują sie w najważniejszych polskich zbiorach muzealnych, a także za granica. Główna część jej dorobku artystycznego aktualnie znajduje się w depozycie Fundacji im. Zofii Rydet, której celem jest promocja i redefiniowanie twórczości artystki.

Wygasa

 

Jednostka

Wszystkie 

ObrazekWybieralny

 

Data rozpoczęcia

2017-10-24 00:00 

Data zakończenia

2017-10-24 00:00 
Stan zatwierdzania Zatwierdzony 
 
Załączniki
Utworzony o 2017-10-23 23:43  przez Aleksandra Witeczek 
Data ostatniej modyfikacji: 2017-10-23 23:45 , autor ostatniej modyfikacji: Aleksandra Witeczek