14 listopada 2017
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w sobotę, 2 kwietnia 2016 r., w wieku 88 lat, zmarł doc. dr inż. Marian BIETKOWSKI

Urodzony 27 lipca 1927 roku we Lwowie, zamieszkały tam, aż do wyjazdu w 1946 r. W latach 1945-1946 studiował we Lwowskim Instytucie Sztuk Plastycznych na wydziale malarstwa i grafiki artystycznej. Po przyjeździe do Gliwic w 1946 roku odbył studia na Politechnice Śląskiej na Wydziale Inżynieryjno-Budowlanym.

Doc. dr inż. Marian Bietkowski pracę na Politechnice Śląskiej rozpoczął w 1948 roku. Był jednym z pierwszych pracowników Katedry Geometrii Wykreślnej kierowanej przez wybitnego polskiego geometrę profesora Stanisława Szerszenia. Formalnie doc. dr inż. Marian Bietkowski przeszedł na emeryturę w 1992 roku, ale jego współpraca z Katedrą Geometrii Wykreślnej, a później z Ośrodkiem Geometrii i Grafiki Inżynierskiej trwała do ostatnich chwil. Był wieloletnim wykładowcą Geometrii Wykreślnej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W 1975 roku zorganizował Laboratorium Światła, Barwy i Perspektywy w Katedrze Geometrii Wykreślnej Politechniki Śląskiej, którym kierował, aż do zakończenia jego działalności w 1992 roku. Był również dydaktykiem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach. W pracy naukowej zajmował się problematyką perspektywy malarskiej, teorią widzenia oraz zagadnieniami teorii aplikacji barw. Był autorem licznych publikacji z tej tematyki.

Docent Bietkowski był wyjątkowym człowiekiem, inżynierem i jednocześnie artystą. Specjalizował się w projektowaniu w zakresie architektury wnętrz, grafiki wydawniczej i artystycznej (ex-libris) oraz szczególnie w malarstwie (kilka prac). Motywami jego malarstwa były najczęściej pejzaże, kwiaty oraz architektura starych budowli. Jego piękne akwarele mogliśmy podziwiać na ponad 60 autorskich wystawach, ostatnią, pod tytułem, „Wspomnienia” można było oglądać w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej w grudniu 2015 r.

Od momentu powołania Polskiego Towarzystwa Geometrii i Grafiki Inżynierskiej w 1994 roku należał do PTGiGI, jest twórcą znaku graficznego towarzystwa oraz autorem okładki czasopisma naukowego wydawanego przez towarzystwo.

Doc dr inż. Marian Bietkowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia Politechniki Śląskiej, Srebrną Odznaką Zasłużonego Politechniki Śląskiej.

W naszej pamięci pozostanie jako niezwykle szarmancki mężczyzna, życzliwy, serdeczny kolega, wspaniały gawędziarz, niezapomniany nauczyciel akademicki, człowiek pełen pomysłów i zapału twórczego.

Uroczystości żałobne odbędą się w kościele pw. św. Michała w Gliwicach (ul. Krzywoustego 1), w sobotę, 9 kwietnia 2016 r. o godz. 11:00, pogrzeb nastąpi po mszy na cmentarzu Centralnym w Gliwicach (ul. Kozielska 120). Na cmentarz będzie można dojechać Busem z pod kościoła św. Michała oraz z cmentarza wrócić na uczelnię.

Koleżanki i koledzy z Ośrodka Geometrii i Grafiki Inżynierskiej Politechniki Śląskiej

Wiadomość utworzona: 5 kwietnia 2016 19:43, autor: Piotr Dudzik
Ostatnia modyfikacja: 14 listopada 2017 10:43, wykonana przez: Piotr Dudzik