24 marca 2021
Zmarł doc. dr inż. Anatol Chomiakow

Z przykrością informujemy, iż w wieku 99 lat zmarł doc. dr inż. Anatol Chomiakow, wieloletni pracownik Wydziału Chemicznego. Docent Chomiakow urodził się 21 czerwca 1922 roku w Herbach k. Częstochowy. W roku 1946 podjął studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej, na którym później podjął pracę. Związany był z Katedrą Technologii Wielkiego Przemysłu Nieorganicznego i następnie Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej. Doc. A. Chomiakow był specjalistą w zakresie szeroko rozumianej technologii nieorganicznej. Poruszana przez niego tematyka badawcza obejmowała między innymi mokrą katalityczną metodę odsiarczania gazów pirolitycznych, otrzymywania tlenku gliny, krzemionki aktywnej, nawozów fosforowych, otrzymywania obojętnego węglanu amonu w syntezie bezpośredniej z amoniaku i dwutlenku węgla. Wiele z opracowanych przez Niego rozwiązań zostało zastosowanych w zakładach przemysłowych (np. Zakłady Chemiczne w Chorzowie). Docent Chomiakow na Wydziale pełnił wiele funkcji kierowniczych, był zastępcą Dyrektora Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej ds. Nauczania i Wychowania (1971-1984), Prodziekanem ds. Studiów dla Pracujących, następnie dla Studiów Dziennych (1974-1990). W 1991 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Pogrzeb doc. A. Chomiakowa odbył się w środę 24.03.2021 o godzinie 9.00 na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.
Władze Wydziału Chemicznego składają kondolencje rodzinie oraz bliskim docenta Anatola Chomiakowa.

Wiadomość utworzona: 24 marca 2021 11:07, autor: Jacek Kocurek

Aktualności Wydziału Chemicznego