Pożegnanie doc. Stanisława Frączka
W dn. 22 maja 2011 r. zmarł doc. dr. inż. Stanisław Frączek, jeden z założycieli specjalności Automatyka i energoelektryka w górnictwie, bardzo dobry, prawy, życzliwy i pogodny człowiek, przyjaciel i opiekun studentów, wybitny nauczyciel akademicki, który wykształcił w ciągu 40-letniej pracy dydaktycznej wiele pokoleń elektryków górniczych. Był wybitnym specjalistą w zakresie telekomunikacji i automatyzacji w górnictwie. Pracując w Biurze Projektów Górniczych był autorem wielu wdrożonych projektów i rozwiązań, szczególnie dla kopalń silnie metanowych Rybnickiego Okręgu Węglowego. Był wieloletnim (1974-1988) zastępcą dyrektora Instytutu Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa i kierownikiem Zakładu Telekomunikacji i Automatyzacji w Górnictwie. Doc. Stanisław Frączek był człowiekiem wielkiej wiary, która dla Niego nierozerwalnie wiązała się z żarliwą modlitwą i dobrymi uczynkami. Był członkiem i instruktorem Sodalicji Mariańskiej Akademików (1946-49) do czasu jej rozwiązania pod wpływem szykan ze strony władz. (27 maja 2011 r.)
LaboratoriumLaboratorium Sieci, Urządzeń i Zagrożeń Elektrycznych w Górnictwie wzbogaciło się o nowe urządzenie - nowoczesną stację transformatorową budowy przeciwwybuchowej przekazaną przez producenta - firmę Martech-Plus sp. j. (15 maja 2011 r.)
Kolokwium habilitacyjne dra Romana Kauli
W dn. 7 grudnia 2010 r. odbyło się kolokwium habilitacyjne dra inż. Romana Kauli. Kolokwium zakończyło się podjęciem uchwały o nadaniu Romanowi Kauli stopnia doktora habilitowanego. Rozprawę habilitacyjną stanowiła monografia "Zastosowanie analizy wrażliwości w zagadnieniach sterowania nadrzędnego procesów przeróbki węgla". (7 grudnia 2010 r.)
Judo
Dr inż. Jarosław Joostberens zdobył I miejsce w Akademickich Mistrzostwach Śląska Seniorów i Seniorek w Judo w kategorii wagowej do 60 kg. Zawody odbyły się w dn. 17.11.2010 r. w Gliwicach. (18 listopada 2010 r.)
Urlop bezpłatny
Pani dr Agnieszka Kowal-Gornig w terminie od 1.10.2010 r. do 30.09.2011 r. będzie uczestniczyć w realizacji projektu badawczego w Hiszpanii, w związku z czym w tym okresie przebywać będzie na urlopie bezpłatnym. (15 października 2010 r.)
Warsztaty SITG
W dn. 24-26.09.2010 r. dr inż. Sergiusz Boron oraz dr inż. Adam Marek wzięli udział w Warsztatach Technicznych „Nowe rozwiązania wpływające na bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie urządzeń w górnictwie węgla kamiennego” organizowanych przez Oddział Gliwicko-Zabrzański SITG. W ramach Warsztatów ww. pracownicy Katedry wygłosili dwa referaty. (12 października 2010 r.)
XIII Krajowa Konferencja Elektryki Górniczej
W dn. 16-18 czerwca 2010 r. w Szczyrku odbyła się XIII Krajowa Konferencja Elektryki Górniczej. W konferencji wzięło udział ponad 100 uczestników reprezentujących kopalnie węgla kamiennego i rud miedzi, nadzór górniczy, firmy związane z elektrotechniką górniczą, ośrodki pomiarowe oraz jednostki naukowo-badawcze. W trakcie obrad zostały wygłoszone 24 referaty opublikowane w materiałach konferencyjnych oraz 4 komunikaty o charakterze informacyjnym. Konferencja połączona była z wystawą producentów. (22 czerwca 2010 r.)
Sympozjum SEMAG
W dn. 24-26 maja 2010 r. prof. Piotr Gawor i dr Sergiusz Boron wzięli udział w Sympozjum Naukowo-Technicznym "SEMAG 2010" organizowanym w Szklarskiej Porębie przez Instytut Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej i wygłosili dwa referaty: "Ochrona przeciwporażeniowa przy uszkodzeniu w urządzeniach dołowej trakcji elektrycznej przewodowej" oraz "Prognozowanie naprężeń w przewodach linii elektroenergetycznych napowietrznych na terenach objętych szkodami górniczymi". (26 maja 2010 r.)
Studia podyplomowe
Decyzją Rady Wydziału Górnictwa i Geologii z początkiem roku akademickiego 2010/2011 uruchomione zostaną studia podyplomowe na temat „Zasilanie wysokowydajnych kompleksów ścianowych w kopalniach węgla kamiennego”. Szczegóły dotyczące studiów znaleźć można w zakładce "Studia podyplomowe". (26 maja 2010 r.)
Nowości w laboratorium
W Laboratorium Sieci, Urządzeń i Zagrożeń Elektrycznych w Górnictwie w ostatnim czasie pojawiło się nowe urządzenie - rozrusznik tyrystorowy typu EH-KK A1 przekazany nam przez producenta, firmę Elgór+Hansen sp. z o.o. Ponadto, całkowicie zmodernizowane zostały dwa ognioszczelne pola rozdzielcze typu ROK. (26 kwietnia 2010 r.)
Nowa strona internetowa
W związku ze zmianą i ujednoliceniem szaty graficznej stron internetowych jednostek Politechniki Śląskiej strona Katedry została zmodyfikowana i przeniesiona na serwer Politechniki. Starsza wersja witryny, znajdująca się na serwerze Katedry, dostępna jest nadal pod adresem http://rg1.polsl.pl/keiag/ lecz nie będzie uaktualniana. (25 marca 2010 r.)
Laboratorium
Dzięki firmie ELEKTROBUDOWA S.A. nasze laboratorium wzbogaciło się o nowe pole rozdzielcze typu PREM-G1, które zostało przekazane na zasadzie wypożyczenia na okres 10 lat dla celów dydaktycznych. Informacja o tym pojawiła się również na stronie internetowej ELEKTROBUDOWY. (16 grudnia 2009 r.)
Jubileusz
W dn. 16.12.2009 r. odbyło się uroczyste zebranie pracowników Katedry z okazji jubileuszu prof. St. Cierpisza i prof. K. Kalinowskiego. Przeczytaj relację z tego wydarzenia (16 grudnia 2009 r.)
Kierownik Katedry
Dr hab. inż Piotr Gawor jest następcą prof. Stanisława Cierpisza na stanowisku kierownika Katedry. (1 wrzesnia 2009 r.)
Prof. Piotr Gawor
Dr hab. inż Piotr Gawor został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Politechnice Śląskiej (4 grudnia 2007 r.)
Monografia
Ukazała się monografia "Systemy gazomertczne w górnictwie" autorstwa S. Cierpisza, K. Miskiewicza, K. Musioła i A. Wojaczka (zob. Prace) (10 listopada 2007 r.)
Prof. Stanisław Wasilewski
Prof. Stanisław Wasilewski od października 2007 r. nie jest już pracownikiem Katedry. (1 października 2007 r.)
II Zjazd Absolwentów
Na październik 2006 r. planowany jest II Zjazd Absolwentów Specjalności Elektryfikacja i Automatyzacja Kopalń (obecnie Automatyka i Energoelektryka w Górnictwie). Bliższe informacje: zob. II Zjazd. (5 czerwca 2006 r.)
34 Konferencja Automatyka, Telekomunikacja i Informatyka w Górnictwie
Od 31 maja do 2 czerwca br. w Szczyrku obradowano na organizowanych przez Katedrę EiAG Pol. Śl. 34. Konferencji Automatyzacja, Telekomunikacja i Informatyka w Górnictwie oraz XII Konferencji Automatyzacji Procesów Przeróbki Kopalin. Tradycyjnie już obie konferencje odbywają sie w tym samym czasie i w tym samym miejscu. W obu konferencjach uczestniczyło ok. 140 osób. (5 czerwca 2006 r.)
Obrona pracy doktorskiej
11 kwietnia 2006 r. odbyła się publiczna dyskusja nad rozprawą doktoską Pani mgr inż. Agnieszki Gornig z Katedry Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa Pol.Śl. Temat pracy doktorskiej: "Zastosowanie maetod klasyfikacji danych w analizie jakości węgla". Promotor: dr hab. inż. Anna Walaszek - Babiszewska, prof. Pol.Śl. (12 kwietnia 2006 r.).
Wybory w Sekcji Elektrotechniki i Automatyki Górniczej SEP
10 marca 2006 r. w Centrum EMAG w Katowicach odbyło się zebranie soprawozdawczo-wyborcze Sekcji Elektrotechniki i Automatyki Górniczej SEP. Do Centralnego Kolegium Sekcji wybrani zostali pracownicy Katedry: prof. S. Cierpisz, dr A. Heyduk. dr P. Gawor i dr A. Cholewa. Przewodniczaczym Sekcji został mgr inż. Kazimierz Staszewski z KGHM "Polska Miedź".(11 marca 2006 r.).
Obrona pracy doktorskiej
10 stycznia 2006 r. odbyła się publiczna dyskusja nad rozprawą doktoską mgra inż. Jarosława Joostberensa, pracownika KEiAG Pol.Śl. Temat pracy doktorskiej: "Automatyczna regulacja procesu flotacji węgla". Promotor: prof. Stanisław Cierpisz. (10 stycznia 2006 r.).
Zmiana adresu internetowego witryny KEiAG
W zwiazku z wyłączeniem serwera zeus.polsl.gliwice.pl zmieniony został adres stron internetowych Katedry Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa. Nowy adres: http://rg1.polsl.pl/keiag (6 stycznia 2006 r.)
Wyróżnienie w konkursie SEP
W tegorocznym, XXXVII. konkursie na najlepszą pracę dyplomową z elektryki wykonaną w Pol. Śl. (organizatorzy O/Gliwicki SEP i Wydział Elektryczny Pol.Śl) wyróżnienie przyznano pracy absolwenta specjalności AiEwG Wydziału Górnictwa i Geologii mgr. inż.Piotra Olesia nt. " Komputerowa symulacja transmisji sygnałów w kablach telekomunikacyjnych (kierujący pracą dr inż. Kazimierz Miśkiewicz). (15 grudnia 2005 r.)
Kolokwium habilitacyjne
We wtorek 13 grudnia odbyło się kolokwium habilitacyjne dr. inż Piotra Gawora . Praca nt. Analiza i ocena ryzyka związanego z użytkowaniem sieci trakcji elektrycznej przewodowej w zakładach górniczych została opublikowana w Zeszytach Naukowych Politechniki Śląskiej. (13 grudnia 2005 r.)
Konferencja Górnictwo zrównoważonego rozwoju 2005
W czwartek 24 listopada odbyła się na Wydziale Górnictwa i Geologii coroczna konferencja Górnictwo zrównozażonego rozwoju. W sekcji "elektrycznej" tej konferencji pracownicy Katedry Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa przedstawili 11 referatów. Referaty te wraz z innymi wygłoszonymi na konferencji opublikowane są w Zeszytach Naukowych Politechniki Śląskiej (Seria Górnictwo Z. nr 269). (30 listopada 2005 r.)
Po konferencjach...
W 33. Konferencji Automatyzacji Procesów Górniczych oraz XI Konferencji Automatyzacji Procesów Przeróbki Kopalin uczestniczyło ok. 170 osób. Organizatorzy dziękują uczestnikom, autorom referatów oraz członkom komitetów programowych. (8 czerwca 2005 r.)
Władze Wydziału
W latach 2005 - 2008 dziekanem Wydziału Górnictwa i Geologii będzie prof. Krystian Probierz (druga kadencja). Prodziekanami zostali prof. Jan Drenda (ds. nauki) dr inż. Piotr Sobota (ds. studenckich), dr inż. Roman Pilorz (ds. studiów wieczorowych). R. Pilorz jest pracownikiem Katedry Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa. (1 czerwca 2005 r.)
Konferencje w 2005 roku...
W 2005 roku Katedra Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa jest głównym organizatorem dwóch konferencji: XI Konferencji Automatyzacji Procesów Przeróbki Kopalin oraz 33. Konferencji Automatyzacji Procesów Górniczych. Obie konferencje odbędą się w tym samym miejscu i czasie: w Szczyrku od 1 do 3 czerwca (zob. Konferencje). Zapraszamy do udzialu w tych konferencjach. (2 kwietnia 2005 r.)
X Krajowa Konferencja Elektryki Górniczej...
odbyła się od 8 do 10 września br. w Jarnołtówku. Na konferencji wygłoszono 25 referatów. W konferencji uczestniczyło ok. 90 osób. Więcej informacji o konferencji (w tym zdjęcia) na stronie internetowej (zob. Konferencje - XKKEG). (1 października 2004 r.)
Konferencje w 2004 roku...
W bieżącym roku Katedra Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa jest organizatorem lub współorganizatorem trzech konferencji: w czerwcu (od 2 do 4) X Konferencji Automatyzacji Procesów Przeróbki Kopalin oraz 32 Konferencji Automatyzacji Procesów Górniczych, a we wrześniu (od 8 do 10) Jubileuszowej X Konferencji Elektryki Górniczej. Współorganizatorem tej ostatniej konferencji jest Sekcjia Elektrotechniki i Automatyki Górniczej SEP, która w bieżącym roku obchodzi 25 lecie istnienia (zob. Konferencje...). (5 kwietnia 2004 r.)
Zmarł mgr inż. Cyprian Brudkowski (1925 - 2004)
7 lutego 2004 r. zmarł mgr inż. Cyprian Brudkowski. Po skończeniu studiów na Wydziale Elektrycznym mgr inż C. Brudkowski krótko pracował jako asystent w Katedrze Elektrotechniki Ogólnej na Wydziale Górniczym (Katedrą kierował wtedy prof. Józef Wąsowski). Póżniej pracował w Gliwickim Biurze Projektów Górniczych, jako kierownik zespołu napędów maszyn wyciągowych. Mgr inż. C. Brudkowski w latach 1994 -1998 był prezesem Stowarzyszenia Elektryków Polskich. (15 lutego 2004 r.)
Opracowanie strony: Sergiusz Boron i Andrzej Cholewa
Ostatnia modyfikacja: 21.01.2021 r.