O Instytucie Badań nad Edukacją i Komunikacją Politechniki Śląskiej
Instytut Badań nad Edukacją i Komunikacją został powołany 1.10.2019 roku, w wyniku przekształcenia Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych.
Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych powstało 1 listopada 2016 r. (na mocy Zarządzenia nr 11/16/17 Rektora Politechniki Śląskiej z dnia 25 października 2016 roku w sprawie połączenia niektórych jednostek podstawowych) ze scalenia Kolegium Języków Obcych i Kolegium Pedagogicznego - dwóch jednostek, których obecność wpisała się w historię Politechniki Śląskiej odpowiednio w 2010 i 2013 roku. Dotychczasowa, ponad dwudziestoletnia ich działalność edukacyjna w Gliwicach w formule Kolegiów Nauczycielskich, wpłynęła na wypracowanie własnej, wynikającej z wysokich standardów kształcenia i rozpoznawalnej na regionalnym rynku pracy marki edukacyjnej, kojarzonej z solidnym przygotowaniem na poziomie studiów zawodowych.
Nowa, funkcjonująca na prawach wydziału jednostka, kontynuuje najlepsze tradycje Kolegiów. Łącząc w sobie doświadczenia wieloletniej i efektywnej ich działalności, zaangażowanie dotychczasowej i obecnej kadry zarządzającej oraz dostrzegając tkwiący w studentach i pracownikach ogromny potencjał, stwarza perspektywy ustawicznego i efektywnego dalszego rozwoju.
Instytut Badań nad Edukacją i Komunikacją kształci studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunkach Lingwistyka stosowana i Pedagogika.
Praktyczny profil studiów, obejmując moduły zajęć teoretycznych powiązanych z praktycznym przygotowaniem zawodowym, sprzyja ciągłemu rozwojowi oraz, poprzez współdziałanie z placówkami w kraju i za granicą, umożliwia:
- wymianę studentów i ich czynny udział w zajęciach i praktykach,
- podnoszenie kwalifikacji pracowników poprzez uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach,
- korzystanie z infrastruktury jednostek (pracowni, laboratoriów, bibliotek),
- podejmowanie działań podnoszących jakość kształcenia,
- współorganizowanie konferencji,
- planowanie i realizację projektów.
Na szczególna uwagę zasługują działania w obszarze własnego rozwoju naukowego, działalność publikacyjna i promowania indywidualnego dorobku oraz ustawiczne dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.