Popularyzacja nauki
Wydział działa aktywnie na rzecz budowy wizerunku Wydziału Inżynierii Materiałowej jako innowacyjnej i prestiżowej jednostki otwartej na współpracę i dzielenie się wiedzą. Promujemy naukę oraz zachęcamy młodych ludzi do podejmowania studiów technicznych. Organizujemy i uczestniczymy w wielu ciekawych wydarzeniach i inicjatywach takich jak:
 • Piątki z inżynierią materiałową
 • Noc Naukowców
 • Śląski Festiwal Nauki
 • Ogólnopolskie Targi Edukacja
 • Wykłady i spotkania otwarte z cyklu "Drzwi otwarte - otwarty świat"
 • Targi pracy i przedsiębiorczości
 • Dzień z pracodawcą
 • Konkurs wiedzy o inżynierii materiałowej
 • Spotkania w szkołach
 • Szkolne festiwale nauki
 • Warsztaty kół naukowych
 • Promowanie naszego wizerunku w mediach społecznościowych
Prowadzimy działania zmierzające do stworzenia skutecznego oraz zintegrowanego systemu przekazywania informacji, a także szeroko pojętej promocji wydziału. W związku z tym przedstawiamy jej ofertę edukacyjną oraz potencjał naukowy i badawczy. Staramy się być na bieżąco i pozostawać w kontakcie, dlatego prowadzimy konta wydziałowe oraz poszczególnych kierunków studiów na portalach społecznościowych, zarządzamy stroną internetową. Współpracujemy z Uczelnianym Biurem Promocji oraz Centrum Popularyzacji Nauki.
Pełnomocnikiem Dziekana ds. Komunikacji Społecznej jest:

dr inż. Sandra Grabowska
tel. 32 603 43 41
sandra.grabowska@polsl.pl
Katowice, ul. Krasińskiego 8, pokój 140

Oferta dla szkół i grup zorganizowanych
Jesteśmy otwarci na otoczenie społeczne. Serdecznie zapraszamy do zapoznania sią z naszą ofertą dydaktyczną, bazą wykładową i atmosferą środowiska akademickiego. Szczególnie polecamy udział w inicjatywie "Piątków z inżynierią materiałową". Czekamy na zgłoszenia Państwa wizyt grupowych podczas których zaprezentujemy ciekawy program dydaktyczny i naukowy oraz wybrane pracownie.
Polecamy wykłady popularno-naukowe w ramach wydarzeń "Drzwi otwarte - otwarty świat" z wybranych dziedzin, które odbywają się na naszym wydziale w każdy drugi wtorek miesiąca.
W ramach podpisanych porozumień pracownicy biura wraz z dydaktykami mogą odwiedzić Państwa szkoły i organizacje w celu przedstawienia oferty atrakcyjnych studiów wyższych na prowadzonych przez nasz wydział kierunkach studiów w obszarze nauk technicznych.
Podczas spotkań z Państwem opowiemy o możliwościach kształcenia, aktualnie dostępnych programach stażowych i stypendialnych oraz ofercie szeroko pojętej współpracy. Odpowiemy na pytania uczniów. Prezentacje uzupełnimy pokazami zdjęć i filmów. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za poszczególne wydarzenia:

dr hab. inż. Bożena Gajdzik, prof PŚ
tel. 32 603 42 80
bozena.gajdzik@polsl.pl
Katowice, ul. Krasińskiego 8, pokój 182a

dr hab. inż. Magdalena Jabłońska, prof. PŚ
tel. 32 603 43 50
magdalena.jablonska@polsl.pl
Katowice, ul. Krasińskiego 8, pokój 060c

Piątki z inżynierią materiałową
Cykl „Piątki z inżynierią materiałową” to zajęcia dydaktyczne realizowane w Katowicach na Wydziale Inżynierii Materiałowej dla klas szkół średnich (i nie tylko) w ramach przedmiotów takich jak: chemia, fizyka, informatyka oraz technika. Zarówno dla uczniów klas o profilach ścisłych, jak i humanistycznych oraz dla nauczycieli, uczestnictwo w ww. zajęciach, połączone z ciekawymi eksperymentami jakie w tym obszarze oferujemy, powinno być interesującym wydarzeniem poszerzającym zarówno umiejętności i wiedzę młodzieży, jak również wprowadzającym ich w tajniki nauki i eksperymentów.
Każdy "Piątek z inżynierią materiałową" zawiera pokaz multimedialny promujący kierunki kształcenia na naszym wydziale oraz wykłady, zajęcia laboratoryjne i pokazy eksperymentalne z danego tematu.
Zajęcia odbywają się w piątki w godzinach 10.00-12.30 na Wydziale Inżynierii Materiałowej w Katowicach, ulica Krasińskiego 8. Rozpoczęcie w auli wydziału. Zapraszamy do kontaktu z naszymi wydziałowymi koordynatorami:

dr inż. Monika Hyrcza-Michalska
tel. 602 747 352
monika.hyrcza-michalska@polsl.pl
Katowice, ul. Krasińskiego 8, pokój 130

dr inż. Joanna Wilner
tel. 32 603 42 73
joanna.wilner@polsl.pl
Katowice, ul. Krasińskiego 8, pokój 130

Noc Naukowców
Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, to wyjątkowe wydarzenie popularnonaukowe na Śląsku, które promuje naukę oraz jej zastosowanie w życiu codziennym. Zachęcamy młodych ludzi do nieustannego poszerzania wiedzy, studiowania nauk ścisłych i humanistycznych, a w przyszłości przeprowadzania badań naukowych i podjęcie pracy naukowca. Celem Nocy Naukowców jest promowanie Politechniki Śląskiej oraz Wydziału Inżynierii Materiałowej jako uczelni otwartej dla wszystkich grup wiekowych społeczeństwa oraz zachęcanie młodzieży do studiowania i pracy w obszarze nauki.
Noc Naukowców co roku odbywa się w październiku na terenie wydziałowego kampusu w Katowicach przy ul. Krasińskiego 8.
Uczestnikiem "Nocy Naukowców" może być każdy z was! Organizatorem wydarzenia z ramienia Politechniki Śląskiej jest Centrum Popularyzacji Nauki. Osoba odpowiedzialna z ramienia wydziału:

dr inż. Agnieszka Tomaszewska
tel. 608 398 056
agnieszka.tomaszewska@polsl.pl
Katowice, ul. Krasińskiego 8, pokój 060

Śląski Festiwal Nauki
To jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Skupia wybitnych przedstawicieli świata nauki i kultury. Naukowcy i popularyzatorzy z krajowych uczelni, w tym z Politechniki Śląskiej, w wyjątkowy sposób prezentują swoją działalność w formie wykładów, pokazów a przede wszystkim warsztatów, na których każdy może na chwilę stać się naukowcem i badaczem.
Śląski Festiwal Nauki Katowice organizują: Uniwersytet Śląski (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Śląski Festiwal Nauki Katowice to dwieście stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko), odbywających się na terenie przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.
Wydziałowi koordynatorzy:

mgr inż. Adam Gryc
tel. 697 322 220
adam.gryc@polsl.pl
Katowice, ul. Krasińskiego 8

mgr inż. Karolina Kowalczyk
tel. 731 522 999
karolina.kowalczyk@polsl.pl
Katowice, ul. Krasińskiego 8, pokój 060

Ogólnopolskie Targi Edukacja
Ogólnopolskie Targi Edukacja to wydarzenie organizowane corocznie w Hali Widowiskowo - Sportowej Spodek w Katowicach mające na celu przedstawienie aktualnej oferty edukacyjnej Wydziału Inżynierii Materiałowej oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów z młodzieżą stojącą przed wyborem studiów.
Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy w ciągu trzech dni targowych odwiedzają liczne stoiska, gdzie mogą zapoznać się z ofertą jaką otwiera przed nimi studiowanie na Wydziale Inżynierii Materiałowej. Zapraszamy do kontaktu z wydziałowym koordynatorem:

dr inż. Sandra Grabowska
tel. 32 603 43 41
sandra.grabowska@polsl.pl
Katowice, ul. Krasińskiego 8, pokój 140

Drzwi otwarte - otwarty świat
Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy Państwa na autorskie wykłady i spotkania otwarte, które podejmujemy w Politechnice Śląskiej na Wydziale Inżynierii Materiałowej w Katowicach. W czasie tych wykładów i spotkań prezentujemy w bardzo przystępny sposób pasje naukowców naszego wydziału, jak również naukowców innych specjalności. Wychodząc z założenia, że współczesny inżynier powinien być człowiekiem kompletnym, tematów wykładów i spotkań nie ograniczamy do nauk ścisłych i technicznych, ale zapraszamy również ciekawe osoby mające inne zainteresowania. Nasze wykłady i spotkania otwarte kierujemy głównie do uczniów szkół średnich oraz gimnazjalistów ale i do wszystkich którzy chcą poszerzać swoje horyzonty myślowe i pasje. Spotkania odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca. Informacje o wydarzeniach z tego cyklu znajdują się w tym miejscu (kliknij).
Osoba do kontaktu:

dr inż. Anżelina Marek
tel. 604 103 406
anzelina.marek@polsl.pl
Katowice, ul. Krasińskiego 8, pokój 219

Targi pracy i przedsiębiorczości, Dzień z pracodawcą
Inżynierskie targi pracy i przedsiębiorczości to inicjatywa Biura Karier Studenckich oraz Samorządu Studentów Politechniki Śląskiej.
Zapraszamy do kontaktu z koordynatorem wydziałowym:

mgr. inż. Patryk Wrześniowski
patryk.wrzesniowski@polsl.pl
Katowice, ul. Krasińskiego 8

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Biuro Promocji Wydziału