Oprogramowanie

Na stronie zebrano odpowiedzi na często zadawane pytania o dostępność różnych programów.

Microsoft Azure Dev Tools for Teaching (ADT4T, dawniej Microsoft Imagine, DreamSpark, MSDN AA)
Informacje na osobnej stronie.

Autodesk
Programy Autodesk Inventor, AutoCAD itd. są udostępniane w portalu Autodesk Education Community (students.autodesk.com). W czasie rejestracji należy podać adres e-mail z domeny POLSL.PL.

HiCAD
www.isdgroup.com/en/products/student_editions.html.

Statistica
Informacje na stronie www.polsl.pl/pomoc/STATISTICA.

LabVIEW
Informacje na stronie www.polsl.pl/pomoc/LabVIEW.

Pascal, Delphi
Otwartoźródłowe odpowiedniki Delphi Borlanda można znaleźć np. pod nazwami Lazarus, CodeTyphon.

Microsoft Visual Studio
Darmowe Visual Studio Community można pobrać ze strony https://visualstudio.microsoft.com/pl/vs/community. Profesjonalne wersje Visual Studio są dostępne w Azure Dev Tools for Teaching.

GanttProject
Program można pobrać ze strony www.ganttproject.biz/download. Do jego działania jest potrzebne Java Runtime Environment (Oracle), które może być zastąpione przez np. AdoptOpenJDK.

MATLAB
Informacje na stronie www.polsl.pl/Jednostki/RN4-CI/MATLAB.

Scilab
Darmowy odpowiednik Matlaba można pobrać ze strony www.scilab.org/products/scilab/download.

Pakiety biurowe
Pracownicy i studenci mogą korzystać Microsoft Office 365 A1 uruchamianego w przeglądarce internetowej przez stronę https://portal.office.com. Do komputerów służbowych można kupować MS Office z umowy MPSA (formularz zamówienia http://www.polsl.pl/Jednostki/RN4-CI/MPSA/Strony/witamy.aspx) – czekamy na wdrożenie Office 365 w planie A3.
Wszyscy mogą używać dostępnego nieodpłatnie LibreOffice (pl.libreoffice.org/pobieranie/). Prezentacje można przygotowywać w formacie Impress i domagać się zainstalowania darmowego pakietu, jeżeli w którymś z komputerów jeszcze go nie ma.

Program antywirusowy
Aktualne wersje Windows zawierają program Defender.

Archiwizator
Do tworzenia i wypakowywania archiwów można użyć np. dobrego darmowego programu 7-Zip (do pobrania ze strony www.7-zip.org/download.html). Zwracamy uwagę, że WinZip i WinRAR nie są programami darmowymi.

 
Poza Windows istnieje wiele innych systemów operacyjnych – zestawienie np. na stronie pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Systemy_operacyjne. ;)

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Oprogramowanie